لیپوماتیک

لیپوماتیک روشی بی خطر و بدون عارضه ست که دز آن با استفاده از امواج اینفراسونیک، ارتعاش و نوسان ثابت حول محوری سلولهای بافت چربی را سالم از زیر پوست با عمل ساکشن خارج می نمایند. به همین دلیل از این سلول ها می توان مجددا بعنوان فیلر برای حجیم سازی گونه و صورت و یا سایر اعضاء استفاده نمود. شایان ذکر است که این چربی بمراتب دارای دوام بیشتر و تورم کمتر پس از تزریق بعنوان فیلر می باشد و نسبت به چربی کشیده شده توسط ساکشن برای حجیم سازی بسیار مفید است.

مزایای لیپوماتیک

  1.  توزیع یکنواختی بافت چربی زیر پوست
  2. کوتاه بودن مدت زمان بستن گن  در این روش (دوهفته) درحالیکه در ساکشن سنتی حدود 6 ماه و لیزر لیپولیز حدود 2 تا 4 ماه است. توصیه می شود به منظور بهتر جمع شدن پوست نسبت به بستن گن 30 تا 40 روز اقدام کنید
  3. جمع شدن پوست در این روش نسبت به روشهای دیگر ساکشن بدلیل صدمه کمتر به ترابکولاهای پوستی بمراتب بهتر می باشد.
  4. این روش با بی حسی موضعی انجام می شود در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و معمولا نیاز به داروهای آرام کننده و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف می باشد.
  5.  تورم و ترشحات پس از عمل در این روش بسیار کمتر است و ترشح از محل ساکشن نهایتا 36 ساعت طول می کشد در حالیکه در روشهای دیگر ساکشن طولانی تر است.
  6. ریسک عفونت در این روش بسیار کم می باشد.
  7.  احتمال آمبولی چربی نسبت به روشهای دیگر ساکشن بسیار کم می باشد و تاکنون گزارش نشده است.
  8. این روش نیاز به بستری ندارد و بیمار بلافاصله بعد از عمل می تواند به سر کار بازگردد.
  9. خستگی و کوفتگی پس از عمل نسبت به روشهای دیگر ساکشن بمراتب کمتر است.
  10. گرچه جمع شدن پوست در لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگر بسیار بهتر صورت می گیرد ولی در مواردیکه شلی و افتادگی پوست زیاد باشد نیاز به عمل جراحی وجود خواهد داشت. با این حال عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانیکه با لیپوماتیک چربیهای آنها تخلیه نشده است، عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهد بود و در بسیاری از موارد ابدومینوپلاستی که نیاز به در آوردن ناف وتغییر محل ناف می باشد، پس از عمل لیپوماتیک می توان ناف را در جای خود حفظ کرد و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودتری برطرف نمود.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

به هیچ عنوان ناحیه لیپوماتیک شده را کمپرس سرد و یا گرم نکنید.

2 تا 3 روز بعد از لیپوماتیک ترشح خونی کاهش میابد در صورت افزایش ترشح خونی به پزشک تان اطلاع دهید

از آنجاییکه باز کردن گن مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه می شود به مدت 10 دقیقه بعد از در آوردن گن دراز بکشید

حمام به صورت ساده و اب ولرم از همان روز بعداز لیپوماتیک قابل انجام است اما رفتن به استخر از 2 هفته بعد و همچنین وان ابگرم و سونا از یک ماه بعد لیپوماتیک قابل انجام است.

بعد از رفع درد میتوانید رانندگی کنید و 2 هفته بعد هم میتوانید به سفر روید.

کبودی ها معمولا بعد از دو هفته از بین می رود.

تغییر حس پوستی بعد از لیپوماتیک شایع میباشد و برگشت به حس نرمال 3تا6 ماه طول میکشد. ماساژ ملایم به برگشت حس کمک مبکند.

توصیه می شود از مصرف غذا های نمکی و چربی در ماه اول خودداری نمایید و به طور کلی کاهش 1 تا 3 سایز بعد از عمل مناسب است

ورم بعد از جراحی لیپوماتیک 6 تا 8 هفته طول میکشد تا کاهش پیدا کند و نتیجه اصلی عمل پس از 3 تا 6 ماه مشخص خواهد شد. ماساژ بعد لیپوماتیک با لوسیون در کاهش ورم کمک میکند.

پیاده روی را میتوان از روز اول شروع کرد ولی ورزش هایی که فشار خون را بالا میبرنند تا یک هفته بعد لیپوماتیک نباید شروع کرد.

توصیه به پوشیدن گن تنگ compression بین 2 تا 3 هفته وجود دارد و بعد از آن میتوان از گن spanx که کمی شل تر است بین 4 تا 6 هفته استفاده نمود.

(هرچه ناراحتی در زمان گن پوشیدن پیشتر باشه نتیجه خوب هم بیشتر است)