جراحی پلک

بلفاروپلاستی (جراحی پلک)

اگر دارای شل شدگی و از دست رفتن قوام پوست در ناحیه پلک بالا (چین خوردن و آویزان شدن پوست اضافی پلک و بیرون زدن چربی بصورت پف پلک بالای چشم)، سنگيني روي چشم (پوست اضافی و پف پلك)،  میدان محدود شدن میدان بینایی فوقانی، افتادگی ابرو وپیشانی هستید عمل جراحی بلفارو پلاستی برای شما توصیه می شود.

عمل جراحی بلفارو پلاستی شامل برداشتن ظریف پوستهای اضافه و تنظیم چربیهای داخل پلک می باشد. مي توان دو پلک فوقانی را  با هم و پلکهای تحتانی را با هم جراحي كرد ولیکن اكثراً  پف پلکهای فوقانی و پایین بصورت همزمان عمل مي شوند.

عمل جراحی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود. در بعضی موارد نیاز به اعمال جراحی ديگري توام با عمل بلفارو پلاستی می باشد از قبیل لیفت ابرو, فیکس کردن ابرو, فیکس کردن غده اشکی, پیوند چربی, تزریق چربی و بخصوص عمل توام افتادگی پلک.

گاهي نيز لازم است ابتدا و يا همزمان افتادگي ابرو و پيشاني با ليفت آندوسكوپي اصلاح گردد. در افراد جوان گاهی به دنبال عمل لیفت پیشانی و ابرو،  پوست اضافی پلک از بین می رود و نيازي به جراحي بلفاروپلاستي نيست.

 عمل زيبايي پلك با لیزر و یا دستگاههای دیگر قابل انجام است ولیکن استفاده از دستگاه امواج راديويي جديدترين وسیله برش در جراحي هاي زيبايي صورت مي باشد. در صورت افتادگی بخش خارجی ابرو و عدم انجام لیفت ابرو, نیاز به تزریق بوتاکس بعد از جراحی بلفاروپلاستی است.

لازم به ذکر است در این عمل از پانسمان هاي خيلي ظريف با چسبهاي استريل به جاي استفاده از گازها استفاده می شود كه هم كمپرس سرد بهتر استفاده شود و در عين حال چشم هاي مريض بسته نشود، به خصوص در بلفاروپلاستي كه روي 4 پلك انجام مي شود (گاهي هر 4 پلك، گاهي دو پلك بالا و گاهي دو پلك پايين جراحي مي شوند)، بستن كامل چشم بيمار باعث مي شود بيمار نتواند چيزي را ببيند و اين احساس خوبي نيست.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

استفاده از کمپرس سرد در 48 ساعت نخست بعد از عمل